Konkurs „Poczytaj mi bracie, poczytaj siostrzyczko”!

Konkurs

Każdy z nas uwielbia konkursy! My lubimy najbardziej te, które niosą ze sobą coś pożytecznego. Tak jest właśnie w przypadku konkursu „Poczytaj mi bracie, poczytaj siostrzyczko” organizowanego przez „Czytanie globalne”. Skąd wziął się pomysł na akcję oraz jakie są jej zasady? Wszystkie informacje znajdziecie poniżej.

Rodzice, nauczyciele i terapeuci w kontaktach ze mną często skarżą się na niechęć dzieci z początkowych klas do czytania.
Pod wpływem tych komunikatów zrodził się pomysł na zorganizowanie konkursu „Poczytaj mi, bracie, poczytaj, siostrzyczko”.
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci z klas 1-3 (no, chyba że nieco starsze bardzo, bardzo chce w nim uczestniczyć), mających młodsze rodzeństwo. Ich zadanie polegać będzie na głośnym czytaniu maluchom.
Przewiduję trzydzieści 10-minutowych „sesji” w ciągu 6 tygodni. To wystarczająca ilość czasu, aby każde dziecko przystępujące do konkursu mogło zrealizować zadanie nawet wówczas, gdy z różnych powodów będzie musiało zrobić przerwę w czytaniu ( np. choroba, wyjazd).
Po każdej sesji czytające dziecko będzie miało prawo do zakolorowania kolejnej książki na karcie konkursowej.
Nad prawidłowym wykonaniem konkursowego zadania powinien czuwać dorosły.
Po upływie wyznaczonego terminu (lub po wykonaniu całego zadania) opiekun sfotografuje kartę konkursową i prześle ją na mój adres. Karty wezmą udział w losowaniu nagród. Jeśli któryś z opiekunów zechce nagrać i przesłać do Czytania Globalnego króciutki filmik z czytaniowej sesji – uraduję się i zamieszczę nagranie na stronie.
Mam nadzieję, że wiele dzieci uczestniczących w konkursie złapie bakcyla, a czytanie maluchowi sprawi im radość i satysfakcję. Chcę wierzyć, że nawyk głośnego czytania zostanie w niektórych domach na dłużej.
A teraz sprawy techniczne.
1. Konkurs zacznie się 13 lipca, zakończy 23 sierpnia.
2. Do momentu rozpoczęcia zbieram zgłoszenia; nadsyłajcie je na moją skrzynkę na Fb lub na adres makak@markasan.pl
3. Proszę wydrukować dzieciom kartę konkursową.
4. Kurtuazja wymaga, by starszaki czytały maluchom książkę któregoś z patronujących nam wydawnictw. Nie musi to być książka z listy nagród. Można ją nabyć, wypożyczyć z biblioteki, od przyjaciół lub…wziąć z półki. Proszę podać jej TYTUŁ na karcie konkursowej. Proszę też podać WIEK czytającego dziecka.
Jeśli o czymś zapomniałam, pytajcie. A teraz czekam na zgłoszenia.
https://www.facebook.com/czytanieglobalne/
Pragniemy dodać, że z wielką przyjemnością dołączyliśmy do grona patronów konkursu. :) Ogromnie nas cieszy, że akcja wzbudziła zainteresowanie oraz wsparcie Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
Serdecznie polecamy i życzymy miłego czytania!