Dzisiaj pierwszy dzień wiosny!

Pierwszy dzień wiosny

Być może po pogodzie jeszcze tego nie widać, ale dzisiaj mamy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny! Jakie tradycje wiążą się z tą datą?

Tradycyjnie wczesną wiosną topi się marzannę, czyli symbol mrozu i zimy. Zwyczaj ten oznacza zakończenie okresu zimowego i rozpoczęcie wiosny. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca.

Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca w wielu szkołach organizowany jest tzw. Dzień Wagarowicza. Rezygnuje się z typowych lekcji na rzecz mniej formalnych zajęć lub zabaw o tematyce wiosennej dla uczniów.

Fragment artykułu “Gazety Pomorskiej”- LINK TUTAJ!

Dzisiejszy dzień jest dodatkowo wyjątkowy, ponieważ dzisiaj swoją premierę ma długo oczekiwana książka Davida Baddiela„Urodziny. A gdyby mieć je codziennie?”. LiNK do książki TUTAJ!

urodziny okładka _1_net

Arcyśmieszna jazda bez trzymanki dla czytelników od 9. roku życia. „Urodziny” to kolejna książka Davida Baddiela, w której jak zwykle znajdziecie niezrównane połączenie opowieści o spełnionym życzeniu oraz dobrej zabawy. Historia zilustrowana została przez Jima Fielda w typowym dla niego dowcipnym stylu.

Sam Green naprawdę, naprawdę, naprawdę uwielbia mieć urodziny. Z utęsknieniem czeka na specjalne śniadanie, które rodzice przynoszą mu do łóżka. Na prezenty. Imprezę urodzinową. Dmuchanie świeczek na torcie. I całą resztę.

Jest tak podekscytowany swoimi jedenastymi urodzinami, że chciałby mieć je każdego dnia. Jego życzenie się spełnia, a chłopiec początkowo bardzo się cieszy, kiedy okazuje się, że następnego dnia znowu ma urodziny. I następnego. I następnego. I następnego.
Wkrótce jednak sprawy zaczynają przybierać nieoczekiwany obrót. Nagle dochodzi do katastrofy, a Sam może utracić coś, co kocha bardziej od urodzin.

 

Życzymy dużo słońca i uśmiechu! :)