Dzisiaj mamy Halloween!

Halloween

Na całym świecie 31 października obchodzone jest Halloween! Wieczorem możemy spotkać na ulicach ludzi przebranych za różnego rodzaju stwory, w oknach widzimy przerażająco powycinane dynie – ale co tak na prawdę wiemy o tym święcie?

Geneza święta Halloween nie jest do końca znana. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym „All Hallows’ E’en”, czyli wcześniejszym „All Hallows’ Eve”, czyli „wigilia Wszystkich Świętych”. Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90., jednak nie zdobyło wówczas dużej popularności.

Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Nie jest to święto urzędowe, jednak cieszy się największą popularnością zaraz po świętach Bożego Narodzenia.

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów na Halloween jest „Cukierek albo psikus”. Dorośli jak i dzieci przebierają się i chodząc od domu do domu zbierają cukierki do koszyków. Kostiumy nie zawsze muszą kojarzyć się z duchami i upiorami. Dzieci bardzo często przebierane są za ulubione postacie z filmów czy bajek. Jeśli nie otrzymają one słodyczy, zgodnie z tradycją zostawiają w domach „psikusy”.

Inne popularne zwyczaje na Halloween to dekorowanie domów, tworzenie tzw. „strasznych farm”, a także organizowanie parad i pochodów. Zabawy na Halloween to zwykle różnego rodzaju wróżbiarstwo (np. przeskakiwanie przez okrąg 12 świeczek – te, które nie zgasną oznaczają szczęśliwe miesiące w kolejnym roku), łowienie jabłek z miski pełnej wody, tworzenie latarni z dyń czy zjadanie ciastek zawieszonych na sznurkach bez pomocy rąk.

Żródło: Radio Zet

Życzymy Wam miłej zabawy!